Peruki refundowane przez NFZ

Refundacja peruk NFZ Gdańsk
Refundacja peruk NFZ Gdańsk

Zapewne z wielką radością przyjmą Państwo informację, że Polska służba zdrowia niedawno uznała peruki, zarówno peruki naturalne jak i wykonane z włókien syntetycznych, za optymalne produkty wspomagające leczenie w przypadku osób zmagających się z nowotworami oraz uwarunkowaniami genetycznymi lub chorobami, które to powodują przyspieszone łysienie, przerzedzanie się włosów i ich wypadanie. W ramach tej sekcji naszej strony postaramy się przybliżyć Państwu najistotniejsze informacje dotyczące refundacji peruk  oferowanych pacjentom przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zarówno peruki jak i systemy uzupełnień ujęto w spisie produktów i środków wspomagających leczenie pod numerem P.093

Musimy jednak już na wstępie poinformować, że NFZ ustalił specyficzne kwoty refundacji, po przekroczeniu których do nabytego produktu będziemy musieli dopłacić. Jeżeli jednak uda się Państwu znaleźć produkt spełniający Państwa oczekiwania i mieszczący się w obecnie obowiązującym limicie wysokości 250 złotych, mogą Państwo go otrzymać CAŁKOWICIE ZA DARMO. Nie będzie bowiem wtedy konieczności dopłacania choćby złotówki do nabywanego systemu! Warto skorzystać z tej możliwości, bowiem refundacja pozwoli Państwu zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, którą następnie można będzie wydać na kosmetyki pielęgnacyjne, zabiegi stylizacyjne i konserwacyjne, czy w końcu – na własne przyjemności! Aż szkoda nie skorzystać z tak wyjątkowej okazji!

Tak przedstawia się kwestia rozliczenia za perukę po przekroczeniu limitu refundacji:

Cena kupowanej fryzurki: 500 złotych

Limit refundacji NFZ: 250 złotych

Do zapłaty: 500 – 250 = 250 złotych

Jak wygląda procedura refundacji NFZ?

4.03.12014 r. wszedł w życie załącznik do rozporządzenia prezesa NFZ od identyfikatorze 90/2013/SSOZ. Umożliwił on pacjentom ubieganie się o zwrot części lub całości kosztów poniesionych na zakup peruk naturalnych,  peruk syntetycznych oraz systemów uzupełnień włosów. Każdy z pacjentów zgłaszających zapotrzebowanie na tego typu produkt może wnioskować o refundację raz do roku, licząc od momentu wystawienia odpowiednich dokumentów przez lekarza.

Wniosek o refundację peruk naturalnych może złożyć dowolny lekarz specjalizujący się w przynajmniej jednej z poniższych dziedzin medycyny:

 • Wenerologia,
 • Radioterapia onkologiczna,
 • Onkologia kliniczna,
 • Onkologia dziecięca,
 • Hematologia,
 • Hematologia dziecięca,
 • Ginekologia onkologiczna,
 • Dermatologia,
 • Chirurgia onkologiczna,
 • Chirurgia ogólna,
 • Chirurgia dziecięca.
Peruki NFZ Gdańsk
Peruki NFZ Gdańsk

Największą szansę na pozytywne rozpatrzenie peruki naturalne na receptę mają osoby, które niedawno przeszły terapię nowotworową, jak również pacjenci zmagający się z uwarunkowaniami genetycznymi oraz chorobami, przez które zauważają oni u siebie przyspieszoną utratę włosów oraz osłabienie ich struktury.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez komisję, ostatnim krokiem jest jego potwierdzenie w jednym z oddziałów NFZ w Polsce. Jeżeli chcą Państwo zasięgnąć dodatkowych informacji dotyczących refundacji, zapraszamy na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia dostępną pod adresem http://www.nfz-gdansk.pl. Możliwe jest także zasięgnięcie porady oraz rozwianie ewentualnych wątpliwości na drodze osobistej wizyty w jednym z oddziałów NFZ, które to czynne są w dni robocze w godzinach 8-16. Niezależnie od tego czy mieszkają Państwo w Gdańsku czy też poza granicami miasta, będą Państwo mogli ubiegać się o refundację w miejscu zamieszkania, jako że salon peruk Rokoko Gdańsk Dębinki 7 podpisał umowę ze wszystkimi oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia działającymi w Rzeczpospolitej Polskiej.